Egy kosaras (robot) naplója

Edzőtábor egy robotnak?

A Guinness Világrekord-kísérletre készülve a csapat két alapvető változtatást hajtott végre. Először is lehetővé kellett tenniük a folyamatos dobásokat. Ezt megelőzően CUE3 minden dobás után leeresztette a karját, amint végigkísérte a labda útját. A csapatnak ezért úgy kellett továbbfejlesztenie a szerkezetet, hogy a dobást követően CUE3 azonnal felkészüljön a következő dobásra. Másodsorban sarkalatos kérdés volt, hogy vajon a folyamatos dobássorozat milyen hatással lesz CUE3 mechanikus szerkezetére és villanymotorjaira. Ezért a csapat kitűzött magának egy 200 büntetődobásos kihívást. Így teljes körűen felkészülhettek a rekordkísérletre.

Kezdetét veszi a kihívás!

A rekordkísérlet napján a hivatalos döntőbíró elmagyarázta a szabályokat a csapatnak. A Guinness Világrekordok akkor is meghatároz egy minimálisan elvárt teljesítményt, ha a világrekordot korábban senki nem kísérelte meg felállítani. Ez esetben a hivatalos cél 5 folyamatosan elvégzett büntetődobás. A csapat korábban úgy képzelte, hogy háromszor futhatnak neki a kísérletnek, és a legsikeresebb próbálkozást jegyzik be rekordként. A kísérlet napján azonban kiderül, hogy amennyiben CUE3 legalább ötször sikeresen betalál a gyűrűbe, nem ismételheti meg a kísérletet. Más szóval, ha CUE3 öt sikeres dobás után a hatodikat elrontja, a hivatalos rekord „öt dobás” lesz, még akkor is, ha ez nem hangzik nehezen megdönthetőnek.
A másik kikötés, hogy miután megkezdődött a rekordkísérlet, a csapat nem módosíthatja a robotot, illetve nem ellenőrizheti a robot dobóképességét labda nélkül. A rendezők aprólékosan ellenőrizték a kosárlabda nyomását, a dobás távolságát, valamint a gyűrű magasságát (ennek során az is kiderült, hogy az Alvark játékosainak zsákolásai miatt a gyűrű 2 milliméterrel elmozdult a vízszintestől.) A csapat elvégezte a tényleges rekordkísérlet előtti főpróbát. Mivel arra készültek, hogy a csapat tagjai 50 dobásonként váltják egymást, mindegyikük gondosan ellenőrizte a robot mozgását; feltételezték, hogy a kísérlet hosszú ideig tart majd, és aggódtak az esetleges meghibásodások miatt.

Ebben a feszült légkörben vette kezdetét a rekordkísérlet.

A csapat tagjai minden egyes dobásba beleizzadtak. Hibázásról szó sem lehetett. Idegtépő feladat volt még a labda elhelyezése is CUE3 tenyerén. Az első öt dobás zökkenőmentesen lezajlott. Ezzel már a zsebükben volt a Guinness Világrekord, ám senki nem lazított. A csapat számára ugyanis csak most kezdődött el az igazi kihívás.

Harminc dobás… hamarosan meglesz a száz…

CUE3 csendes magabiztossággal dobálta a kosarakat. Aztán elérkezett a kétszázadik dobás – CUE3 ennyit dobott a gyakorlás során. Innentől a csapat ismeretlen terepen járt. Senki nem tudta, mi következik, hogyan bírja CUE3 mechanikus szerkezete az igénybevételt. Ötszáz dobás… aztán nyolcszáz. Talán a feszültség miatt, de síri csend uralkodott a csarnokban.

Csak a hálón átcsusszanó labda hangja visszhangzott a falak között.
Három óra és tizennyolc perc elteltével CUE3 sikeresen bedobta ezredik kosarát. A csapat ezzel mérföldkőhöz érkezett, ám a kísérletnek még mindig nem volt vége. Akik az első generációtól fogva nyomon követték CUE evolúcióját, azok számára talán nehezen hihető ez a teljesítmény. Mások viszont úgy gondolhatják, mi abban a nehéz, ha újra és újra ugyanoda kell dobni egy labdát? Ahogy CUE3 látszólagos egykedvűséggel egymás után szerezte a pontokat, valóban nem tűnt nagy kihívásnak. Nem több mint fél évvel ezelőtt azonban CUE minden dobás után egyperces előkészítésre szorult, és ha a beállítások nem voltak tökéletesek, akár az is előfordult, hogy harmincból egyszer sem talált bele a kosárba. Most viszont CUE3 tizenkét másodpercenként, tökéletes pontossággal dobálta a kosarakat. Ahhoz, hogy a humanoid robot kosárra tudjon dobni, a fejlesztőknek számos műszaki problémát kellett áthidalniuk. A labda röppályája például attól függően változik, hogy hogyan helyezkedik el a robot tenyerében a labda, és hogyan hagyja el a kezét. A dobások erősségét a robot apró helyzetváltoztatásai is befolyásolják. Még ha tökéletesen egyforma dobásokra is törekszünk, változást okozhat a tápfeszültség, az áramerősség ingadozása. Azzal, hogy mindezen problémákat feltárták, és megvalósították a megoldásokra szolgáló fejlesztéseket, a csapat olyan robotot alkotott, amely technológiai adottságait és tartósságát tekintve egyaránt képes volt több mint ezer, folytonosan leadott dobás elvégzésére.

A CIKKNEK MÉG NINCS VÉGE!
LAPOZZ A KÖVETKEZŐ OLDALRA!