Környezetbarát flottára vált a Coca-Cola HBC Magyarország
Hibrid Toyoták a Coca-Cola HBC Magyarország flottájában
A Coca-Cola HBC Magyarország az anyavállalata által 2040-re vállalt karbonsemlegesség elérése érdekében a „Zöld flotta” program keretében korszerűsíti gépjármű állományát és átáll az alacsony vagy zéró szén-dioxid-kibocsátású járművek használatára.
A vállalat 2019-ben vásárolt először öntöltő hibrid elektromos hibrid és plug-in hibrid elektromos autókat és a kedvező tapasztalatokat követően az idei évtől kezdve pedig szinte teljes egészében alacsony károsanyag kibocsátású, döntően alternatív hajtású, részben vagy teljesen elektromos meghajtású és gázüzemű autókat szerez be. Az autóflotta zöldítésének első ütemében több, mint 50 öntöltő hibrid elektromos Toyota áll szolgálatba. A Coca-Cola HBC Magyarország a jelenlegi 504 autójából álló flottáján belül idén 179 autót cserél le hibrid elektromos vagy gázüzemű (LPG) autóra. Most 52 új hibrid Toyota – 42 Corolla és 10 darab RAV4-es – érkezett, jelentősen csökkentve a vállalati flotta CO2 kibocsátását és üzemanyag fogyasztását. A részben vagy teljesen elektromos autók fejlesztésében negyed évszázada vezető szerepet betöltő Toyota legújabb, negyedik generációs öntöltő hibrid elektromos autói ugyanis a városi forgalomban akár 50-80%-ban tisztán elektromos üzemű, emisszió és fogyasztásmentes közlekedést tesznek lehetővé.
A Coca-Cola HBC Magyarország célja, hogy 2030-ra a 2017-es szinthez képest 53 százalékkal csökkentse a gépjárművei károsanyag kibocsátását. Ezért a vállalat csökkenti a flottájában lévő autók számát és folyamatosan áttér az alternatív hajtású járművek használatára. A tervek szerint a hibrid elektromos és LPG hajtás mellett 2023-tól kezdve már akkumulátoros elektromos autók is lesznek a vállalat flottájában és 2025-től kezdve a Coca-Cola HBC Magyarország egyáltalán nem vásárol hagyományos, benzin vagy dízel üzemű autókat.
Az autópark korszerűsítése, a kibocsátás csökkentése hozzájárul ahhoz, hogy a vállalat minimalizálja saját működése környezeti hatásait. Az energiahatékonyság javítása, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, a felelős vízgazdálkodás, a csomagolási hulladék visszagyűjtése és újrafelhasználása egyaránt hozzájárul a fenntarthatóbb környezet megteremtéséhez. A Coca-Cola HBC fenntarthatósági törekvéseinek az elismerését jelzi, hogy a vállalat 2021-ben az első helyen végzett a Dow Jones Fenntarthatósági Rangsorának (DJSI) a világ italgyártó vállalatai között.
A Coca-Cola HBC Magyarország
A Coca-Cola HBC Magyarország Kft. a 615 millió fogyasztót kiszolgáló és 28 országot átfogó Coca-Cola HBC AG csoport tagja. A dunaharaszti székhelyű, Magyarországon két palackozó-üzemet működtető vállalat 1.050 dolgozót foglalkoztat, teljes tevékenysége során pedig közel 13.000 embernek biztosít munkát. A Coca-Cola HBC Magyarország eddig 125 milliárd forintot fektetett be hazánkban. A társaság az egyik legjelentősebb magyar élelmiszer-feldolgozó, termékeit 26 országba exportálja. Az üdítőitalok előállításához használt alapanyagok közel kétharmadát belföldi szállítók biztosítják. Az elmúlt évek folyamatos termékfejlesztésének köszönhetően a Coca-Cola HBC Magyarország ma már több mint 100-féle alkoholmentes italt kínál fogyasztóinak: a szénsavas üdítőitalok (Coca-Cola, Coca-Cola light, Coca-Cola zero, Coca-Cola zero lemon, orange és vanilla, Fanta, Fanta zero, Sprite, Sprite zero, Kinley, Royal Bliss), a természetes ásványvizek (NaturAqua, Römerquelle), az ízesített vizek (NaturAqua Emotion, Aquarius), innovatív vizek (Smartwater), gyümölcslevek, nektárok és gyümölcsitalok (Cappy, Cappy Pulpy, Cappy Junior, Cappy Lemonade, Cappy+), jegesteák (FuzeTea, FuzeTea zero), sportitalok (Powerade), energiaitalok (Monster, Burn), valamint a növényi italok (AdeZ) egyaránt részét képezik a választéknak. 2020 májusától a teljeskörű italgyártó vállalat termékportfóliójának része a Rainforest Alliance minősítéssel rendelkező prémium Costa Coffee, valamint kínálata 2022 elején bővült a Caffé Vergnano márkával is. A társaság prémium szeszes italokat is értékesít, többek között a Rézangyalt, Jack Daniel’s-t, Finlandiát, Bacardit, The Famous Grouse-t és Camparit.
A Toyota
A világ legnagyobb és egyben legzöldebb autógyártója, a Lexus prémium márkát, és az Európában nem forgalmazott Hino busz- és teherautómárkát illetve a budget Daihatsu márkát is jegyző Toyota mintegy negyed évszázada jár élen az autóipar zöldítésében a részben vagy teljesen elektromos meghajtások vezető fejlesztőjenként. A robotika, a mesterséges intelligencia és az ezeken alapuló önvezető autózás területén is vezető szereplőnek számító Toyota az elmúlt 25 évben világszerte több, mint 19 millió, Magyarországon pedig mintegy 35.000 öntöltő hibrid elektromos autót értékesített. A magyarországi Toyota értékesítéseknek már ma is 55%-át, a Lexus eladásoknak pedig 99%-át teszik ki a városi forgalomban akár 50-80%-ban tisztán elektromos közlekedést lehetővé tévő öntöltő hibrid elektromos autók. A Toyota az elmúlt években mintegy 24.000 a hibrid elektromos és 5.700 a zéró emissziós, melléktermékként tiszta vizet kibocsátó hidrogén üzemanyagcellás elektromos meghajtással kapcsolatos szabadalmat osztott meg ingyenesen versenytársaival az iparági zöldülés ütemének felgyorsítása érdekében. Már ma is a Toyota és a Lexus kínálja a piac legszélesebb, Európában 20, világszerte 40 modellből álló részben vagy teljesen elektromos meghajtású modellportfólióját, 2025-re ugyanakkor ezek számát globálisan 70-re növeli majd, így a vállalat kínálatában egyetlen olyan modell sem szerepel majd amely ne lenne elérhető valamilyen zöld meghajtással. Ugyancsak 2025-re a Toyota globális értékesítéseinek 70%-át az öntöltő hibrid elektromos, 10%-át a plug-in hibrid elektromos és 10%-át a zéró emissziós (akkumulátoros elektromos vagy hidrogén üzemanyagcellás elektromos) autók teszik majd ki. 2030-ig emellett a Toyota világszerte 30 akkumulátoros elektromos autót mutat majd be, és ekkorra a vállalat éves eladásaiban globálisan mintegy 3,5 millió akkumulátoros elektromos autóval számol (ez nagyságrendileg világszintű értékesítéseinek 35%-a). Ugyancsak 2030-ra a ma Európában és Magyarországon 99%-ban öntöltő hibrid elektromos autókat értékesítő Lexus amerikai, európai és kínai értékesítéseinek 100%-át akkumulátoros elektromos autók teszik majd ki, 2035-re pedig már a gyártás is zéró környezeti lábnyomú lesz.