Közel 1 millió utas áprilisban a repülőtéren

Rekord hónapot zárt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér áprilisban, abban az értelemben, hogy a járvány kitörése óta eltelt 25 hónap legnagyobb utasforgalmát érte el. Az év negyedik hónapjában összesen 997 454 fő fordult meg a budapesti légikikötőben, ezzel együtt pedig az éves utasszám elérte a közel 3 millió főt. A húsvéti hosszúhétvége is a korábban előre jelzett számokat produkálta: 6%-kal többen utaztak az ünnep idején, mint a többi áprilisi napon. Ez azt jelenti, hogy 2021 azonos időszakával összehasonlítva az április 1400%-os növekedést hozott a budapesti repülőtér utasforgalmában.

Az idei április más szempontból is különleges volt, hiszen több újrainduló járatot is köszönthetett a légikikötő: Rigába az Air Baltic, Tel-Avivba az Arkia, Varsóba pedig a Wizzair biztosít közvetlen járatokat az utazni vágyók számára. A nyári menetrendnek köszönhetően pedig ismét jár a Ryanair Korfura, Chaniába, Riminibe, Palma de Mallorcára, Rodoszra és Zadarba, a WizzAir Abu-Dhabiba és Podgoricába, a Norwegian Stockholm Arlandára, valamint a Transavia France Nantes-be, illetve Burgaszba, Stockholmba és Algheroba a Ryanair üzemelteti új járatait.

A Budapest Airportról jelenleg összesen 99 város 109 repülőtere érhető el közvetlen járattal, 31 légitársaság kínálatában. A Budapest Airport desztinációs térképe egyre bővül, a nyár folyamán további útvonalak és járatok indulása várható.

Ami a légiáru mennyiségét illeti, áprilisban a távol-keleti lezárások és járattörlések a légi logisztikát is jelentős mértékben érintették, amelynek hatására a világ légiáru-forgalma 8%-kal csökkent. A nemzetközi trenddel ellentétben azonban a Budapest Airport áprilisban is 3,3%-os növekedést produkált; a BUD Cargo City összesen 17 245 tonna árut kezelt.

A legjobbak között a budapesti repülőtér az utaselégedettségi felmérésen

Második negyedéve körözi le a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér a régiós versenytársait. A legutóbbi nemzetközi utaselégedettségi felmérésen (ASQ) a budapesti légikikötő a negyedik helyet szerezte meg a kategóriájában hasonló repülőterek között, kimagasló eredményt érve el többek között a tisztaság, a várakozási idő vagy éppen a személyzet kedvessége terén. Az eredmények maximálisan visszaigazolják azt a több mint 70 milliárd forint összegű fejlesztéssorozatot, amelyet a repülőtér üzemeltetője az elmúlt 3 évben valósított meg a légikikötőben. A Budapest Airport vezetőségének célja, hogy ezt a minőségi színvonalat a jövőben megtartsa, sőt, tovább emelje majd az 1. Terminál újranyitásával és a 3. Terminál megépítésével.

Ismét iskolai ablakcsere a Budapest Airport jóvoltából

Mint arról a Budapest Airport korábban már beszámolt, 2021-ben kibővítette lakossági zajszigetelési programját és a repülőtér közelében lévő, elsősorban oktatási intézmények

számára is elérhetővé tette a pótlólagos ablakszigetelést vagy ablakcserét, továbbá egyéb, zajszigeteléssel összefüggő támogatás lehetőségét.

2021 nyarán a XVII. kerületi Czimra Gyula Általános Iskola egyik legrégebbi épületében kezdődtek meg a felújítási munkálatok, melynek részeként kicserélték a Kép utca 3. szám alatt található egyik tagépület valamennyi nyílászáróját, ezzel jelentős mértékben csökkentve a fűtési költségeket, valamint kizárva a külső zajokat. 2022 elején pedig az általános iskola további két tagépületében folytatódtak a felújítási munkálatok. Januárban a Kép utca 14. szám alatt lévő épületben cseréltek ki ablakokat az iskola vezetésének igénye alapján, március végére pedig az iskola újabb épületének ablakszigetelése készült el, összesen elérve így a 4,5 millió forintot.

A Budapest Airport a közeli kerületekkel és településekkel közösen először 2008-ban indította el lakossági ablakszigetelési programját. A repülőtér üzemeltetője jó szomszédként fokozott figyelmet fordít a közelben élők életminőségére, és a beérkezett lakossági igények alapján eddig összesen mintegy 700 lakóépület számára biztosított ablakszigetelést.

Újabb izgalmas adományok a Közlekedési Múzeumnak

Április folyamán újabb értékes adományokkal gazdagította a repülőtér-üzemeltető a Közlekedési Múzeum gyűjteményét. A 2019-ben kezdődött együttműködésnek köszönhetően a Budapest Airport különböző repüléstörténeti ereklyéket adományozott a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumnak, melyek között ritkaságnak számító, a polgári légiközlekedés tárgyi emlékei, különböző repülőtéri eszközök, műszerek és műalkotások is szerepeltek.

A megállapodás értelmében különböző relikviák, mint például tűzbe lépő ruha, vagy a futópályán használt lámpabúrák lelik majd meg új otthonukat a kiállítói környezetben, színesítve ezzel a jövőbeni tárlatot. Az adományok között szerepel egy immár közel 70 éves telefonközpont is, melyet az 50-es években kezdtek el használni a repülőtér területén. A következő mérföldkő egy régi repülőtéri tűzoltóautó átadása lesz, amit a múzeum egyik időszakos kiállításán is megtekinthetnek majd a látogatók a korábbi Északi Járműjavító területén.