Nem picsogott, nem térdelt, nem hisztizett, a semmiből behúzta a futamgyőzelmet és vele a hetedik vb-címet

Az élről induló – és a futam feléig vezető – Stroll versenyét saját csapata b@szta el – csúnyán.

Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Török Nagydíjat Isztambulban, ezzel címét megvédve hetedszer is világbajnok lett.

A 35 éves Hamilton sorozatban negyedik vb-címét hódította el, isztambuli sikerével ugyanis behozhatatlan előnyre tett szert az összetett pontversenyben.

Hamilton ezzel beérte az örökranglistán az F1 történetének eddigi egyetlen hétszeres vb-győztesét, a legendás német Michael Schumachert.

Hamiltonnak az isztambuli az idei 10. és pályafutása 94. futamgyőzelme. A világbajnok mögött Sergio Pérez, a Racing Point mexikói pilótája lett a második, míg a négyszeres vb-győztes német Sebastian Vettel (Ferrari) a harmadik.
    A verseny vizes aszfalton, de nem esőben kezdődött, és a futam során a pálya folyamatosan száradt. A rajtot a pole pozícióból startoló Lance Stroll (Racing Point) nagyon jól kapta el, míg a második kockából induló Max Verstappen (Red Bull) több pozíciót is veszített az indulásnál. A nedves aszfalton a mezőny egy része nagyon szenvedett, az első kör végén Stroll, Pérez, Vettel volt az első három helyen száguldók sorrendje, Hamilton hatodikként haladt, a vb-címre matematikailag még esélyes Valtteri Bottas (Mercedes) pedig egészen a 17. helyig csúszott vissza.

Az első kerékcserékre a hetedik és 12. kör között került sor, ezek után az élen maradt a Stroll, Pérez duó, Verstappen viszont feljött a harmadik helyre, mögötte Vettel és Hamilton száguldott. Néhány körrel később Verstappen utolérte Pérezt és megpróbálta megelőzni, de a nedves aszfalton tapadást vesztett, megcsúszott és megpördült, ismét több pozíciót veszített.

Bottas közben a mezőny hátsó részéből nem igazán tudott feljebb kapaszkodni, sőt, többször is megpördült, csupán a 13. helyig jött fel.

A 34. körben Vettel, majd a 37. körben az élről Stroll kiállt a boxba kerékcserére, Hamilton pedig a 38. körben megelőzte a vezetést ideiglenesen átvevő Pérezt és feljött az első helyre.

A hajrában Hamilton magabiztosan tartotta a vezető pozíciót, sőt, lekörözte csapattársát, Bottast, aki változatlanul a 13-14. helyen szenvedett, ezzel eldőlt, hogy az idény hátralévő három futamán már nem tudja behozni hátrányát Hamiltonnal szemben az összetettben. Vettel az utolsó két kanyarban jött fel harmadiknak, miután csapattársa, Charles Leclerc megtámadta Pérezt, de elrontotta a manőverét, így Vettel megelőzte. A négyszeres világbajnok német versenyző a tavaly októberi Mexikói Nagydíj óta nem állt dobogón.

A világbajnokság két hét múlva, Bahreinben folytatódik.

Hamilton győzelme után, még az autóban, a csapatrádión keresztül üzent a világ összes gyermekének, kissé elcsukló hangon: “Minden gyereknek üzenem, aki a lehetetlenről álmodik: te is meg tudod csinálni! Hiszek bennetek!”.

“A hét világbajnoki cím hihetetlen. De ha ilyen nagyszerű csapattal, ilyen nagyszerű emberekkel dolgozol, és igazán bíztok egymásban, akkor egyszerűen végtelenül sok mindent elérhettek közösen. Úgy érzem, mintha csak most kezdenénk” – fogalmazott a brit pilóta, akinek az elsők között Vettel gratulált a célba érkezés után.

“Azt mondtam neki, különleges érzés volt számunkra, hogy tanúi lehettünk annak, hogy történelmet írt” – árulta el a négyszeres vb-győztes német versenyző.

A vasárnapi Forma-1-es Török Nagydíj végeredménye és a világbajnoki pontversenyek állása (a formula1.com alapján):