Ideiglenes kerékpársávok segítik a közlekedést járvány idején
A Fővárosi Önkormányzat néhány fontos útvonalon ideiglenes kerékpársávok kialakításáról döntött. Ezzel a lépéssel a fővárosiak munkába járását és a biztonságos közlekedést kívánják segíteni a koronavírus-járvány idején. A Budapesti Közlekedési Központ és a Budapest Közút szakemberei a terveket elkészítették, a kivitelezés már a napokban elindulhat.
Az elmúlt hetekben a Fővárosi Önkormányzat, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és a Budapest Közút folyamatosan elemezte a forgalom alakulását. A drasztikus forgalomcsökkenés alapjaiban változtatta meg Budapest közlekedését. A BKK egyes járatain 90%-kal csökkent az utasok száma, emellett a gépjárművek forgalma is megközelítőleg felére esett vissza. A járványügyi veszélyhelyzet miatt sokan keresnek átmenetileg olyan közlekedési módokat, amelyekkel minimalizálhatják a másokkal való érintkezést. Ennek és a MOL Bubi árának drasztikus csökkentésének köszönhetően az elmúlt időszakban nőtt a kerékpáros forgalom Budapesten.
A koronavírus-járvány okozta forgalomcsökkenés a nehézségek mellett lehetőséget biztosít arra, hogy gyors beavatkozással javuljon Budapest kerékpár-közlekedési hálózata. A kerékpározás a járványügyi veszélyhelyzet idején is megfelelő közlekedési forma. Karácsony Gergely főpolgármester a főváros döntéshozói és közlekedési szakemberei bevonásával a növekvő tendenciát mutató kerékpáros közlekedés feltételeinek gyors továbbfejlesztéséről döntött, ezzel egy fenntartható alternatívát biztosítva a közlekedőknek. A Fővárosi Önkormányzat a biztonságosan használható kerékpárutak azonnali növelésével segíti az emberek munkába járását, illetve javítja a járványhelyzet idején stratégiailag is fontos egészségügyi intézmények elérését.
Első ütemben a belvárosi főhálózat jön létre
A Budapesti Közlekedési Központ és a Budapest Közút szakemberei már korábban elkészítették a hálózatfejlesztési terveket, az irányonként többsávos utak szélén kerékpársávokat alakítanak ki. Az intézkedések bevezetését a kedvező időjáráshoz igazították, így április elején megkezdődik a szakaszok kivitelezése, elsőként a Bartók Béla út és a Tétényi út kerékpáros átalakítása valósulhat meg. Az ezt követő szakaszokat a Fővárosi Önkormányzat a kivitelezés üteméhez igazítva, a megnyitott szakaszok tanulságait elemezve jelenti be és nyitja meg.
A lecsökkent közúti forgalom következtében a gépjárműforgalom érdemi korlátozása nélkül is kialakítható egy bringás főhálózat a Hungária körúton belüli városrészeken. Ezzel olyan utakon is biztosíthatóak a biztonságos kerékpározás körülményei, amelyeken eddig csak kevesen mertek biciklizni. Az ideiglenes forgalmi állapot várhatóan szeptemberig marad fenn, azonban a szakemberek folyamatosan gyűjteni és elemezni fogják az ezzel kapcsolatos információkat. Ha a későbbi tapasztalatok kedvezők lesznek, az ideiglenesen kialakított sávok egy része a járvány után akár véglegessé is válhat.
Maradjon otthon, vigyázzunk egymásra!
A Fővárosi Önkormányzat továbbra is mindenkit arra kér, hogy aki teheti, maradjon otthon. Akinek feltétlen közlekednie kell, az lehetőleg használjon kerékpárt, akár a sajátját, akár a havi 100 Ft-ért igénybe vehető MOL Bubi bringáit. Fontos, hogy a kerékpárokat csak a legfontosabb esetekben használja a lakosság: boltok, gyógyszertárak, rendelőintézetek, munkahelyek elérésére. A lecsökkent közúti forgalom sajnos sok esetben arra készteti a gépkocsivezetőket, hogy gyorsabban haladjanak a megengedettnél, de továbbra is be kell tartani a sebességkorlátozásokat. A jelenlegi járványügyi veszélyhelyzetben különösen fontos, hogy vigyázzunk egymásra és elkerüljünk minden közlekedési balesetet. Az egészségügyi ellátás szükségtelen további terhelése a járvány alatt súlyos következményekkel járhat.